Mleczny kartonik – kurs od Kleo ARTer Ego!

Cześć!

Mamy już styczeń a jeśli styczeń, to oczywiście Dzień Babci i Dziadka. Bardzo często Babcia i Dziadek to osoby, które są mocno związane z naszym wychowaniem i towarzyszą nam w tak zwanej „szarej codzienności”, oczywiście dodając jej tęczowych kolorów. Są również osobami, które w naszych najmłodszych latach nierzadko rozpieszczają nas upominkami, łakociami i pozwalaniem na to, na co rodzice niezbyt chętnie się godzą. J Dlatego właśnie pomyślałam sobie, że może nadszedł czas, abyśmy to my rozpieścili ich małym upominkiem. Będzie to kolejny przykład tego, że rękodzieło, to nie tylko rzecz do podziwiania w gablotce czy na półce, ale również rzecz użytkowa.

Pokażę Ci dzisiaj jak wykonać uroczy kartonik na prezent dla Babci i Dziadka. Żeby nie było zbyt łatwo, ja zaprezentuję Tobie cały proces wykonania kartonika, jednak to, co znajdzie się w środku wykonanych przez Ciebie opakowań, zostawiam Twojej pomysłowości. Może jedynie podam delikatne sugestie, które po prostu wpadły mi do głowy. Ponieważ kartonik nie jest aż tak mały, z powodzeniem pomieści w sobie niemałą ilość słodkości i łakoci. Bez problemu włożymy do niego również parę ciepłych skarpetek, zwłaszcza, że zima prawdopodobnie jeszcze utrze nam nosa, także warto być przygotowanym. W tym przypadku najlepiej będzie wykonać osobny kartonik dla Babci i osobny dla Dziadka. To jak? Herbatka, ciacho i zaczynamy?

Do przygotowania „Mlecznego Kartonika” dla Babci i Dziadka potrzebne będą następujące narzędzia:

 • Tablica do bigowania z kością introligatorską (jeśli ich nie posiadasz, niczym się nie martw, bigowanie można wykonać przy pomocy linijki)
 • Nożyczki
 • Linijka
 • Ołówek
 • Taśma dwustronna
 • Klej
 • Nitownica lub dziurkacz

Dodatkowo przydadzą się nam również takie materiały:

 • Papier o gramaturze około 250g (mogą to być kartki z bloku technicznego)
 • Jeden kolor bazowy
 • Wstążeczka lub sznureczek

Z tych materiałów wykonamy bazę „Mlecznego Kartonika”, którą następnie można ozdobić w dowolny sposób. W moim przypadku, jak z pewnością się spodziewacie były to:

 • Stemple
 • Markery alkoholowe
 • Tusz
 • Szablon
 • Wykrojniki
 • Nity

Tak jak poprzednio, postaram się pokazać Tobie krok po kroku proces tworzenia tego opakowania na prezent. Kurs tradycyjnie uzupełniłam o grafiki i zdjęcia, które z pewnością ułatwią Ci stworzenie kartonika. No to startujemy…

KROK 1

Na początek wystarczy, że w odmętach swoich kreatywnych „Przydasiów” odszukasz kartkę A4 o nieco wyższej gramaturze. Ja użyłam jednokolorowych kartek, które ozdobiłam za pomocą kilku kolorów tuszów oraz szablonu. Pamiętaj, że jeśli chcesz tuszować bazę kartonika najlepiej zrobić to teraz, zanim zaczniemy zginać kartkę. Takie zdobienia najłatwiej wykonuje się na płaskim papierze. Jeśli natomiast nie masz jak ozdobić takiej kartki, śmiało możesz wykorzystać wzorzysty papier. Wystarczy, że dotniesz go do wymiarów podanych na planszy poniżej. Jeśli już udało Ci się poszukać odpowiednią kartkę, to zerknij na grafikę pokazującą linie bigowania. Musisz teraz wykonać te wszystkie zagięcia dokładnie odmierzając odległości. Bardzo pomocna będzie tutaj tablica do bigowania, ponieważ ma ona gotową podziałkę. Jeśli jednak korzystasz z linijki i ołówka, wymierz sobie wszystko dokładnie, rozrysuj a następnie zaginaj kartkę w odpowiednich miejscach korzystając z krawędzi linijki. Po wyznaczeni wszystkich linii zagięć dopilnuj, aby wszystkie linie zostały porządnie zagięte i dociśnięte. Ułatwi to składanie kartonika na późniejszych etapach.

KROK 2

Kiedy masz już dokładnie przygotowane linie zgięć, musisz dociąć kilka elementów. Druga plansza pokazuje dokładnie, w którym miejscu należy użyć nożyczek. Malutki prostokąt zaznaczony kolorem różowym, musi zostać zupełnie odcięty od całości kartki A4 i jest to jedyny element, którego należy się pozbyć. Tak przygotowaną bazę, odwróć tak, aby teraz wycięty prostokąt mieć po lewej stronie na dole. Teraz  przechodzimy do sklejania kartonika. Kolejne etapy zobaczysz już na zdjęciach z procesu tworzenia pudełeczka.

KROK 3

W mojej pracy ścianki zewnętrzne mają paseczki, co znacznie ułatwi nam orientację w stronach arkusza papieru. Na najwęższym pasku z odciętym elementem przyklej taśmę dwustronna i odklej błonkę zabezpieczającą. Domknij na płasko lewe skrzydełko, a następnie domknij i dociśnij prawe skrzydełko tak, aby dokładnie skleić te elementy taśmą.

KROK 4

Następnie trzeba przygotować dolne skrzydełka do sklejenia. W tym celu sklejoną bazę rozłóż na płasko. Dolne prawe skrzydełko oklej taśmą dwustronną, a następnie przewróć bazę na drugą stronę. Na drugiej stronie również należy okleić taśmą dolne prawe skrzydełko. To one będą zamykane jako pierwsze.

KROK 5

Dolne skrzydełka powinny być domknięte w sposób widoczny na zdjęciu, jednak wypróbuj to sobie bez odklejania zabezpieczenia taśmy.

KROK 6

Jeśli wszystko do siebie pasuje, odklej zabezpieczenie z jednego skrzydełka i domknij do niego skrzydełko z zabezpieczoną jeszcze taśmą i porządnie dociśnij. Następnie zdejmij osłonkę z taśmy znajdującej się na drugim skrzydełku i dociśnij trzecie skrzydełko po prawej stronie

KROK 7

Na krawędzi trzeciego skrzydełka przyklej jeszcze jeden paseczek taśmy, aby ostatnie skrzydełko będące po lewej stronie porządnie się skleiło z pozostałymi i żeby nie było możliwości że się będzie poddzierało. Domknij ostatnie skrzydełko.

KROK 8

W ten sposób przygotowałeś dno kartonika. Aby upewnić się, że wszystkie elementy się dobrze skleją, najlepiej postawić kartonik na biurku i od środka dokładnie docisnąć dłonią skrzydełka.

KROK 9

Ustaw sobie kartonik w taki sposób, aby klejenie ścianek bocznych było widoczne w lewym oddalonym od Ciebie narożniku. Dzięki temu możliwie najlepiej schowasz miejsce, w którym narożnik nie jest zbigowany a właśnie klejony.

KROK 10

Teraz palce wskazujące przyłóż do mniej więcej środkowej części góry kartonika a pozostałymi palcami dociskaj przód i tył kartonika. Dokładnie tak, jak jest to pokazane na zdjęciu. Pomału dociskaj do środka prawą i lewą ściankę tak, aby ścianka przednia i tylna się ze sobą złączyły.

KROK 11

Po poprawnym zagięciu ścianek, powinny one wyglądać w taki sposób, jak na zdjęciu poniżej.

KROK 12

Po całkowitym domknięciu ścianki przedniej i tylnej, możesz nieco powyginać górny pasek zamykający do przodu i do tyłu, aby łatwiej było go ułożyć.

KROK 13

Po zupełnym domknięciu boki kartonika powinny wyglądać właśnie jak taki charakterystyczny kartonik od mleka czy maślanki. Tutaj tak naprawdę kończy się tworzenie bazy a zaczyna się całkowita kreatywność i dowolność 🙂

KROK 14

Ja zdecydowałam się na ozdobienie zamknięcia moich kartoników nitami, a następnie przewiązałam je wstążeczką. Aby otworki wyciąć w odpowiednim miejscu podzieliłam krawędź na 3 części i zaznaczyłam sobie ołówkiem dwie kropki 2,3 cm od lewej i drugą od prawej strony. W ten sposób wstążeczka zostanie zawiązana na przedzie kartonika. Można także wykonać tylko jeden otworek na środku panelu górnego i zawiązać kokardkę na górze. Jeśli górny panel kartonika był dobrze dogięty, wystarczy porządnie zawiązać wstążeczkę i reszta sama się ułoży w odpowiedni kształt. Wykonanie dwóch otworków z pewnością lepiej utrzyma górny panel w odpowiednim miejscu. Pamiętaj, że otworki należy wykonać przez wszystkie warstwy górnego panelu.

KROK 15

Po zawiązaniu wstążeczki „Mleczny Kartonik” prezentuje się następująco:

KROK 16

Żeby dodatkowo ozdobić pudełeczko na prezent wykorzystałam stempelki, wykrojniki oraz papiery ozdobne. Kilka etapów ozdabiania również uchwyciłam Wam na zdjęciach. Może akurat zainspirujecie się tym jak postaci na stemplach zostały pokolorowane

KROK 17

Oczywiście dobór kolorów i kompozycji musiał być przetestowany i sprawdzony, aby nic się ze sobą „nie gryzło”.

Jak to często bywa, nie potrafiłam się zdecydować na jedno rozwiązanie kolorystyczne, dlatego powstały dwa pudełeczka.

A tak prezentuje się efekt końcowy mojej pracy nad „Mlecznym Kartonikiem” wykonanym z okazji Dnia Babci i Dziadka.

Mam ogromną nadzieję, że kurs Ci się spodobał i spróbujesz wykonać takie opakowanie na upominek. Jeśli nie zdążysz do 22 stycznia, pamiętaj, że wielkimi krokami zbliżają się Walentynki, a pudełeczko może być ozdobione w dowolny sposób na wiele rozmaitych okazji. Wszystkie produkty użyte do wykonania tych inspiracji zostaną podlinkowane poniżej. Pamiętaj również, że jeśli jakiś produkt nie jest już dostępny w sklepie, zawsze możesz napisać do Marty, która postara się zorganizować dla Ciebie produkty, które będą osiągalne u dostawców. Po ostatnich fantastycznych promocjach na stempelki w Craftvenie, wiele zestawów się wyprzedało, ale mogę Cię zapewnić, że Marta z pewnością już w tej chwili pracuje nad zapełnieniem półek sklepowych nowościami i wynagrodzi nam czekanie z nawiązką. Zachęcam Cię do zerknięcia na stronę Craftveny, ponieważ znajdziesz tam mnóstwo wspaniałych produktów do tworzenia rękodzieła a pomiędzy tymi produktami znajdziesz również niebywałe ilości kreatywności.

Miłego tworzenia! – Kleo ARTer Ego 🙂

Kleo ARTer Ego

LISTA PRODUKTÓW ZE SKLEPU:

Szablon „Sweterek”: https://tiny.pl/wp5dg

Tusz żółty: https://tiny.pl/wp5dr

Tusz brązowy: https://tiny.pl/wp5dw

Tusz błękitny: https://tiny.pl/99sqn

Tusz niebieski: https://tiny.pl/wp5dj

Narzędzie do blendowania: https://tiny.pl/9r722

Tablica do bigowania (będzie dostępna na przełomie styczeń/luty): https://tiny.pl/wp5dz

Nożyczki: https://tiny.pl/rk29t

Taśma dwustronna (szerokość 3 mm): https://tiny.pl/9d7cr

Nitownica: https://tiny.pl/wp5fm

Nity w różnych kolorach (link do przykładowego zestawu, spodziewamy się uzupełnień na przełomie styczeń/luty): https://tiny.pl/wp5f7

Różowa wstążeczka: https://tiny.pl/wp5fr

Oliwkowa wstążka: https://tiny.pl/wp5fw

Wykrojnik ramki: https://tiny.pl/9d7cd

Papier ozdobny w tęczowe paseczki: https://tiny.pl/94qvx

Wykrojnik banerka i mini confetti: https://tiny.pl/wp5f8

Markery alkoholowe: https://tiny.pl/wp55q

Klej (czekamy na dostawę, powinien być lada dzień): https://tiny.pl/w16n1

Stemple: https://tiny.pl/wp55r

Posts created 13

One thought on “Mleczny kartonik – kurs od Kleo ARTer Ego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top